Alergia na okulary – czy oprawki mogą uczulać?

Każdy alergik doskonale wie, co sprawia mu dyskomfort, powoduje nieprzyjemne objawy, psuje samopoczucie, a czasem nawet rujnuje ważne momenty. Alergia. Zmora dla wielu z nas. Ale czy na pewno dokładnie wiemy, co może ją wywołać?

Godzinyspędzone u optyka i optometrysty, dylematy i rozterki. Którą parę wybrać? Jakabędzie do mnie pasować? Czy te okulary sprawdzą się do każdej stylizacji? Wiemyjuż, że dobrze jest mieć zapasową parę okularów, ale wybór doskonałych oprawek tozawsze długotrwały proces dla wielu z nas. Jakie czeka nas więc rozczarowanie,kiedy już otrzymamy tę wyjątkową, perfekcyjnie dobraną, nowiutką parę okularówi…. zaczyna coś swędzieć, coś szczypać, coś uwierać. Wtedy sobie przypominasz –przecież jestem alergikiem! Okularów nie możesz już nosić, a cały proces wyborui dopasowania oprawek rusza od nowa. Dlatego żeby oszczędzić sobie czasu,rozczarowania i nieprzyjemnych doznań pamiętajmy o kilku żelaznych zasadachalergika okularnika. 😊

POPIERWSZE – dowiedz się z czego są wykonane okulary

Zdiagnozuj na co jesteś uczulony i zapytaj optometrysty z czego wykonane są oprawki. Poza doskonale znanymi alergiami pokarmowymi czy wziewnymi, musisz koniecznie pamiętać również o alergiach kontaktowych, czyli skórnych. Najczęściej uczulającym materiałem jest nikiel, natomiast zgodnie z regulacjami UE oprawki okularowe nie mogą go już zawierać. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oprawki będą bezpieczne dla alergika bądź osoby o bardzo wrażliwej skórze. Do najczęściej uczulających materiałów należą także tworzywa sztuczne, chrom, miedź, kobalt czy pallad. Różne elementy okularów mogą być wykonane z innego materiału, dlatego ważne jest żeby o tym pamiętać i przejść do kolejnej zasady – obserwacji.

PODRUGIE – obserwuj swoją skórę

Zmianyskórne spowodowane reakcją alergiczną pojawiają się najczęściej w miejscachstyku oprawek ze skórą, czyli za uszami, na skroniach, na grzbiecie nosaw miejscu styku z nanośnikami.  Mogą sięrównież pojawić na szyi u osób noszących okulary na łańcuszku. Uczulaćmogą także same szkła, pokryte powłokami antyrefleksyjnymi, czy zapobiegającymizarysowaniom. Wtedy uczulenie objawia się podrażnieniem oczu. Za pojawienie sięzmian alergicznych mogą też odpowiadać zastosowane w oprawkach śruby – w tymprzypadku najczęściej dochodzi do zmian w okolicach skroni.

Miejscewystępowania alergii będzie pomocne w ustaleniu alergenu, czyli materiału lubsubstancji wywołującej nieprzyjemne symptomy.

Ajakie są najczęstsze objawy uczulenia? Wysypka, świąd, suchość,zaczerwienienie, łuszczenie, a nawet zapalenie spojówek, bolesność, łzawienieczy powstawanie pęcherzy. Miejsce występowania alergii będzie pomocne wustaleniu alergenu, czyli materiału lub substancji powodujących pojawienie sięnieprzyjemnych oznak uczulenia.

Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do wizyty u optyka możesz wykonać po konsultacji z dermatologiem lub alergologiem testy płatkowe, które określą jakie substancje będą dla Ciebie nieodpowiednie i ryzykowne.

 

POTRZECIE – sprawdzaj czym czyścisz swoje oprawki

Nietylko materiał, z którego zrobione są Twoje okulary może uczulać. Do reakcjialergicznej mogą również doprowadzić środki, których stosujesz do czyszczenia opraweki szkieł. Wtedy do nieprzyjemnych objawów może też dołączyć świąd, zaczerwienieniepowieki i okolic oczu, łzawienie. Najczęściej uczulającymi w tym przypadku sąsubstancje lotne, czyli np. substancje zapachowe, olejki eteryczne lubniektóre konserwanty. O okulary dbać trzeba, ale jeżeli jesteś alergikiemto musisz koniecznie sprawdzać, co może wywołać uciążliwe objawy.  

POCZWARTE – wybierz okulary antyalergiczne

Jeżelinie wiesz dokładnie na co jesteś uczulony, nie chcesz ryzykować – nadal możeszodetchnąć z ulgą bo mamy dobre wieści. Możesz zdecydować się na oprawkiantyalergiczne, które wykonane są najczęściej z tytanu lub stali nierdzewnej.Nie tylko wyeliminujesz ryzyko wystąpienia uczulenia, ale także zyskasz pewnośćwieloletniej trwałości, ponieważ materiały te są bardzo odporne na uszkodzenia.Oprawki antyalergiczne są też często wykonywane z mniej trwałego plastiku lub zmieszanych materiałów. Te ostatnie oprawki pokrywane są tworzywem sztucznym,które zabezpiecza przedostawanie się potencjalnych alergenów na skórę. Wybórokularów antyalergicznych będzie więc doskonałym wyborem nie tylko dlaalergików, ale również dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Jeżeli natomiast niechcesz się ograniczać, przed wizytą u optyka wykonaj testy alergiczne, któreokreślą jakich oprawek lepiej unikać.