Czego nie można robić w soczewkach kontaktowych?

Nie ograniczają pola widzenia, nie parują w zimie, nie zostawiają śladu na nosie, gwarantują naturalny wygląd i nie wychodzą z mody. Soczewki kontaktowe coraz częściej uzupełniają okulary (chociaż w filozofii korekcji wad wzroku pierwszym wyborem zawsze powinny być okulary). Oba te rozwiązania posiadają swoje zalety, ale i wady. Zaletą soczewek jest z pewnością niemożliwe wręcz do osiągnięcia przy stosowaniu nawet najwygodniejszych okularów, poczucie swobody i komfortu –zwłaszcza w trakcie ruchu. Czy jednak można nosić je w każdej sytuacji, zawsze i wszędzie? W tym wpisie postaramy się rozwiać najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości.

Czy wsoczewkach można uprawiać sport?

Jak najbardziej!Soczewki kontaktowe to wybór idealny dla osób uprawiających aktywność fizyczną. Nie ograniczają ruchów, nie zasłaniają twarzy, nie spadną, jak może się to zdarzyć w przypadku okularów. Zapewniają większe pole widzenia i lepsze widzenie peryferyjne, co może być bardzo pomocne w trakcie uprawiania sportu. Świetnie sprawdzają się w sportach ruchowych czy z piłką. Nie rozpraszają Twojej uwagi, jak okulary, których czasami musisz pilnować, by ich nie stracić. Noszenie soczewek ułatwia także zakładanie kasków czy gogli, niezbędnych w trakcie uprawiania np. sportów zimowych.

Czy wsoczewkach można pływać w morzu lub w basenie?

Raczej nie. Woda, zwłaszcza morska zawiera wiele zanieczyszczeń czy drobnoustrojów które zgromadzone na powierzchni soczewki mogą wywołać zaczerwienienie oczu czy infekcję. Woda w morzu dodatkowo zawiera sporo soli, która wysusza oko i soczewkę. Chlor także mocno podrażnia spojówkę. W trakcie pływania możemy odczuwać dyskomfort. Rozwiązaniem jest zakładanie do pływania soczewek jednodniowych w parze z okularami pływackimi (inaczej mogą wypłynąć) – po wyjściu z wody należy je zdjąć i wyrzucić. Pamiętaj, aby przed założeniem nowej pary, dokładnie umyć ręce.

Czy wsoczewkach można nosić okulary przeciwsłoneczne?

Jedno nie wyklucza drugiego. Nosząc soczewki kontaktowe, możesz zakładać także okulary przeciwsłoneczne. To nie tylko modny dodatek, ale i ochrona Twojego wzroku, zwłaszcza latem i zimą, kiedy słońce świeci najostrzej. Jeśli zdarza Ci się zapominać o okularach przeciwsłonecznych, wybierz soczewki z filtrami UVA, UVB – one także zabezpieczą Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem (ale tylko fragment oka przykryty soczewką!).

Czy wsoczewkach można korzystać z sauny i solarium?

Raczej nie. Zwolenników noszenia soczewek do sauny jest tylu samo, ilu przeciwników. Fakt jest jednak taki, że w saunie panują ekstremalne warunki, a duża wilgotność powietrza sprzyja rozwijaniu się bakterii. Soczewki z pewnością zapewnią lepszą widoczność niż okulary, które błyskawicznie zaparują. Ale czy to bezpieczne? Wysokie temperatury mogą prowadzić do wysuszenia soczewki, co może prowadzić do podrażnień, a w skrajnych przypadkach nawet do przyssania się soczewki do oka. Możnaprzed wejściem do sauny czy solarium nawilżyć oczy kroplami nawilżającymi. W tym przypadku także wybierz higieniczne soczewki jednodniowe, które od razu ściągniesz i wyrzucisz.

Czy wsoczewkach można spać?

Nie, jeżeli nosisz soczewki w trybie dziennym. Tak, jeżeli wybrałeś soczewki tygodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne (ale nie przekraczaj zalecanych terminów!). Dlaczego to ważne? W czasie snu, gdy nasze oczy są zamknięte, dostaje się do nich mniej tlenu. Brak dostępu tlenu może powodować obrzęk rogówki. Soczewki do noszenia w trybie ciągłym skonstruowane są tak, by ograniczać ryzyko obrzęku. Wymagają jednak zabiegów pielęgnacyjnych i przede wszystkim – wcześniejszej konsultacji specjalisty, który ustali czy nie ma ku temu przeciwskazań. Określa się, że ze względu na rogówkę soczewki kontaktowe powinno się zakładać 2 godziny po obudzeniu i ściągać na dwie godziny przed pójściem spać. Rano nie zawsze jest to możliwe, jednak wieczorem należy tego pilnować.

Czy wsoczewkach można brać prysznic?

Tak, ALE tylko w jednodniowych, chociaż istnieje ryzyko, że wypłyną. Noszenie soczewek to niezwykła wygoda, ale ma też swoje ograniczenia. Jak w przypadku morza czy basenu – soczewki po kontakcie zwodą – nawet tą z kranu, mogą ulec uszkodzeniu. Jest ono dla nas niewidoczne, jednak uszkodzona soczewka może nie spełniać swoich zadań, co może doprowadzić do innych konsekwencji. Należy je więc po kąpieli wyrzucić. Unikaj kąpieli i prysznica w soczewkach tygodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych.

Czy wsoczewkach kontaktowych można prowadzić samochód?

Tak, jeśli w swoim prawie jazdy masz odpowiedni wpis. Inaczej możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Jest to niezwykle rzadkie, ale przewidziane prawem. Każdy, kto ubiega się o prawo jazdy, musi wcześniej przejść badanie okulistyczne. Osoba nosząca soczewki powinna mieć odpowiednią adnotację w prawie jazdy (kolumna 12). Wpisany przez lekarza kod 01.06 oznacza możliwość naprzemiennego noszenia okularów lub soczewek kontaktowych; kod 01.02 same soczewki kontaktowe. Z tymi zapisami z pewnością unikniesz mandatu.

Czysoczewki można nosić będąc w ciąży?

Nie ma medycznych przeciwskazań. W czasie ciąży jednak w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych, które mogą wpływać także na oczy (przez hormony może dojść nawet do zmiany krzywizny rogówki). Nosząc w ciąży soczewki możesz odczuwać dyskomfort, jednak jest to całkowicie naturalne. Jeśli Twoje oczy częściej łzawią i szczypią – zrezygnujna te kilka miesięcy z soczewek. Pod koniec ciąży zmniejsza się ilość płynu łzowego, który chroni oczy. Możesz być jednak pewna, że po porodzie wszystko wróci do normy. W czasie porodu, lekarz zaleci, aby wyjąć soczewki. Wszystko przez zwiększające się w trakcie wysiłku ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Wciąż zastanawiasz się co wybrać – soczewki czy okulary? Sprawdź nasz wpis, który pomoże Ci podjąć decyzję.

A może jeszcze coś budzi Twoje wątpliwości? Napisz do nas na Facebooku.