Dziecko a smartfon – jak ekrany wpływają na oczy Twojej pociechy?
Nie tak dawno temu, nie do pomyślenia było, aby podarować dziecku telefon komórkowy. Czasy się zmieniają, technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie i obecnie nasze pociechy wręcz nie wyobrażają sobie życia bez smartfona, tableta czy smartwatcha. Oczywiście mają one wiele zalet, ale czy na pewno cyfrowe urządzenia dobrze wpływają na rozwój i zdrowie najmłodszych?

Ciężkosprzeczać się z tym, że urządzenia cyfrowe służą edukacji. Miło obserwować, gdynasze dzieci rozwijają się, odkrywają nowe funkcje, korzystają z aplikacji,które dają nieco „więcej” niż tylko zabawa. Przykro jednak obserwowaćkonsekwencje nadmiernego korzystania z telefonu przez najmłodszych. Zaburzeniamotoryki i funkcji poznawczych, choroba XXI wieku czyli „smartfonowy kark”,niebezpieczne zachowania, zaburzony rozwój społeczny i psychiczny dziecka – totylko niektóre ze skutków nadmiernego korzystania z urządzeń cyfrowych.
Intensywneużytkowanie urządzeń nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm – w tym także (amoże i zwłaszcza) wzrok! Wszystkie te urządzenia emitują światło niebieskie,które szkodzi naszym oczom. A czym ono jest?
Światłoniebieskie
To światło widzialne o wysokiej energii. Jest obecne także w promieniowaniu słonecznym, jednak to światło niebieskie pochodzące z sztucznego oświetlenia ma znaczący wpływ na organizm człowieka. Jest emitowane przez energooszczędne oświetlenie oraz wszelkiego rodzaju urządzenia cyfrowe i wyświetlacze – smartfony, GPSy, tablety i monitory LCD/LED, telewizory, komputery czy laptopy. Okazuje się, że im bardziej nowoczesny ekran, tym więcej światła niebieskiego emituje. Długotrwałe narażanie oczu na światło niebieskie może powodować uszkodzenie siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej. Objawami „przedawkowania” światła niebieskiego są najczęściej: zmęczenie i podrażnienie oczu, suchość oczu, nieostre widzenie, łzawienie oczy, a nawet bóle głowy czy… bezsenność (zwłaszcza, gdy do późnej nocy oglądamy telewizję)!

Niepokojąceobjawy
Z uwagi nazmianę stylu życia i spędzanie większości czasu przez ekranami komputerów, czysmartfonów, najmłodsi narażeni są na problemy ze wzrokiem. Nie ma nicważniejszego od zdrowia dzieci, to naturalne, że dbamy o to by pociechyrozwijały się dobrze, były w dobrej kondycji i pełne energii. Dlatego tak ważnejest szybkie reagowanie w momencie kiedy pojawią się niepokojące sygnały wzachowaniu dziecka. Do pierwszych symptomów, których nie powinniśmy ignorowaćzaliczają się: problemy z koncentracją, mrużenie oczu przy spoglądaniu w dal,brak entuzjazmu podczas ulubionych zabaw. Świadczyć one mogą o rozpoczynającejsię krótkowzroczności, zwanej też miopią. Nieleczona może doprowadzić dopoważnych problemów ze wzrokiem.
Z myśląo najmłodszych – soczewki MiYOSMART od HOYA
W ubiegłymroku firma firma HOYA wprowadziła do sprzedaży innowacyjne soczewki MiYOSMART,które stanowią przyjazną dzieciom, bezpieczną, łatwą, efektywną i nieinwazyjnąmetodę postępowania w krótkowzroczności u dzieci. MiYOSMART ma dowodyskuteczności oparte na danych od ponad 500.000 użytkowników.
Rodzice są zadowoleni ze stosunku jakości do ceny. Doceniają również działania kontrolne prowadzone przez specjalistów ochrony wzroku.

Jakjeszcze dbać o oczy?
Ważna jestzbilansowana dieta. Spożywanie niektórych produktów spożywczych może zmniejszaćryzyko chorób oczu, czy nawet utraty wzroku. Najlepsza dla oczu okazuje siędieta śródziemnomorska, obfitująca w owoce i warzywa, oleje roślinne, produktyzbożowe i pełnoziarniste, ryby. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, zawieraćnaturalne antyoksydanty (witaminy A, E i C oraz antocyjany i luteina).
Podstawą sątakże odpowiednio dobrane okulary. Nie kupuj dziecku okularów w sieciówkach czydrogeriach. Zakup okularów w salonie optycznym wiąże się z większym wydatkiem.Jest to jednak inwestycja w zdrowie naszych oczu, na czym nie powinniśmyoszczędzać!
Przynajmniejraz na 2 lata powinieneś wraz z dzieckiem odwiedzić optometrystę, któryprzeprowadzi profesjonalne badanie optometryczne. Badanie powinno byćpoprzedzone szczegółowym wywiadem.
No i przedewszystkim – zadbaj o odpoczynek dla oczu dziecka. Ważne jest to, abymaksymalnie ograniczać korzystanie z urządzeń z ekranami i maksymalniezwiększać ilość przerw w czasie pracy. Może wybierzecie się wspólnie na spacer?