Jak często badać wzrok?
Wiele osób odkłada wizytę kontrolną u specjalisty aż do momentu pojawienia się pierwszych niepokojących objawów. Inna grupa ludzi udaje się do specjalisty tylko w sytuacjach kryzysowych – wypadku lub choroby układu wzrokowego. Pomyśl o Twoim otoczeniu – jak wiele osób z wadą lub schorzeniem układu wzrokowego znasz? Sporo prawda? A teraz pomyśl o sobie – czy jesteś przekonana/y, że Twoim oczom nic nie doskwiera?

Czywarto było zwlekać tak?
Wiele wad czy schorzeń układu wzrokowego można skutecznie leczyć i korygować tylko w przypadku ich szybkiego wykrycia. Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem swojej własnej, doskonale dobranej pary okularów to… musimy Cię zmartwić – Ty również musisz regularnie odwiedzać specjalistę. Niektóre wady postępują lub ulegają zmianie, są trudne do wykrycia w codziennym pędzie. A nosząc okulary o nieodpowiedniej korekcji (lub nie nosząc ich wcale mimo jasnych zaleceń lekarza) fundujemy naszym oczom ekstra wysiłek. To z kolei przełożyć się może na narastanie dolegliwości, o których poniżej, a które to nie zawsze kojarzymy, jako źródło związane z oczami. Także otoczenie zewnętrzne ma wpływ na nasze widzenie. Nie miała/eś dotąd problemów z ostrością, ale po roku na home office jest jakby nieco gorzej? Musisz udać się do specjalisty, mogą to być pierwsze objawy poważniejszych schorzeń. Nie jesteś pewna/y, kiedy ostatnio badała/eś swój wzrok? To znak, że najwyższy czas umówić wizytę.

Harmonogramdziałań
Wpisujeszdo kalendarza urodziny mamy/siostry/męża/dziadka. Wpisujesz przegląd technicznysamochodu. Wpisujesz wszystkie ważne, cykliczne zdarzenia, o którychmogłabyś/mógłbyś zapomnieć w natłoku obowiązków. Warto również od razu dodaćpowtarzające się wydarzenie pt. „OCZY – WIZYTA KONTROLNA!”. I nie chodzi tu odokładny dzień i godzinę. Warto jednak przypomnieć sobie raz na jakiś czas, żebyo siebie zadbać. Zasady są proste:
Dorosłaosoba, która do tejpory nie miała (lub nie wiedziała, że ma) problemów ze wzrokiem czy prawidłowymwidzeniem powinna udać się do okulisty lub optometrysty przynajmniej raz nadwa lata. Przy standardowych wadach wzroku częstotliwość wzrasta do jednejwizyty na dwanaście miesięcy (o ile lekarz nie zaleci inaczej). Po 40 rokużycia także zaleca się częstsze wizyty. W tym wieku zaczynają rosnąć ryzykowystąpienia chorób oczu takich jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamkiżółtej. Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze – dolekarza umów się raz na 3-6 miesięcy.
Dzieci imłodzież w okresie szkolnym
Pierwsza wizyta kontrolna maluszka u specjalisty powinna odbyć się już w 6 miesiącu życia. Kolejne badania będą odbywać się w ramach tzw. bilansu przez lekarza pediatrę, czyli w pierwszym, drugim i czwartym roku życia. Następne badanie należy wykonać przed rozpoczęciem nauki. W przypadku dzieci należy być szczególnie skrupulatnym, ponieważ żaden maluch nie zgłosi sam, że coś może być nie tak z jego oczkami – dla dzieci nieostre widzenie czy inne wady są czymś naturalnym, ponieważ nie wiedzą, że można „widzieć inaczej”. Do lekarza zwróć się również ze swoją pociechą, kiedy zaobserwujesz zeza, zbyt pochylanie się nad książeczką, problemy z czytaniem, częste bóle głowy, czy problemy z koncentracją.

Kiedyjeszcze warto zbadać wzrok?
Wszystkieniepokojące i odbiegające od normy objawy, których wcześniej niezaobserwowałaś/łeś muszą być skonsultowane z lekarzem. Do najczęstszychdolegliwości zalicza się bóle głowy, pieczenie lub swędzenie oczu, ból gałekocznych, chroniczne zapalenie spojówek, nadmierne łzawienie, suchość oka,światłowstręt, częste infekcje oka, zaczerwienienie gałek czy uczucie obecnościciała obcego. Widzisz gorzej jak się ściemnia? Widzisz jakby „za mgłą” namałe/duże odległości? To również doskonałe powody do przyśpieszenia swojejwizyty u specjalisty.
Mówi się,że oczy to zwierciadło duszy. Czy będziesz zatem ryzykować, że Twoje zwierciadłazardzewieją i zajdą mgłą? Dbaj o swój wzrok, żeby cieszyć się nim przez długielata. Pamiętaj – obowiązkowa wizyta kontrolna przynajmniej raz na dwa lata!Zapisuj do kalendarza!