Okulary ajurwedyjskie – kiedy i dla kogo?

Ich nazwa brzmi nieco egzotycznie – ich wygląd również odbiega od okularów, do których przywykliśmy. Okulary ajurwedyjskie (wieloprzysłonowe) to okulary bezsoczewkowe sporządzone według zasad medycyny staroindyjskiej. Okulary ajuwedyjskie zamiast soczewek posiadają nieprzezroczyste, czarne przesłony z otworami o średnicy około 1 mm. Te okulary leczące wzrok, zainspirowane hinduskimi odkryciami wykonywano kiedyś z drewna lub skór zwierzęcych – dziś dostaniemy je z plastiku.

Ale właściwie po co?

Okulary ajurwedyjskie zostały stworzone z myślą o ćwiczeniuwzroku. Dzięki maleńkim otworkom możemy ćwiczyć i wzmacniać mięsnie gałkiocznej, jak i ruchliwość oka. Poprawa oostrości widzenia następuje w wynikuzwiększenia głębi ostrości podczas patrzenia przez otwory przysłony.

Według producentów okulary ajurwedyjskie zaleca się wprzypadku:

– zeza u dzieci

– krótkowzroczności

– dalekowzroczności

– początkowej zaćmy

– astygmatyzmu

– starczowzroczności

Cojednak bardzo istotne – nie istnieją żadne badania kliniczne, którepotwierdzałyby takie działanie!

Kiedy i jak używać?

Producenci zalecają, aby do ćwiczenia oczu zakładać je początkowo na kilka minut dziennie. Systematycznie można ten czas nieco wydłużać. Nie powinno się jednak przekraczać noszenia ich przez 3 godziny dziennie. Można wykonywać w nich podstawowe czynności w domu jak np. oglądanie telewizji, sprzątanie, gotowanie. Z uwagi na ograniczenie pola widzenia nie należy ich używać podczas prowadzenia pojazdów, ani w czasie przechodzenia przez jezdnię, torowiska.

Okulary, które… „leczą”?

Stosowanie okularów ajurwedyjskich można porównać do wykonywania ćwiczeń. Są dostępne oczywiście w różnych modelach, kształtach i rozmiarach, tak by najlepiej dopasować je do siebie. Co ważne – okulary ajuwerdyjskie to cenowy hit na chińskich portalach zakupowych. Ich cena kusi, ale wykonanie niekoniecznie. Jeśli zdecydujesz się na zakup, wybierz okulary oznaczone jako „wyrób medyczny”. Wcześniej zapytaj specjalistę, czy możesz je stosować.

Pamiętaj – okulary ajuwerdyjskie nie wyleczą Twoich oczui nie cofną wady wzroku – pomogą jedynie ćwiczyć i wzmacniać mięsnie gałkiocznej. Nie istnieją żadne badania kliniczne, które potwierdzałyby ichskuteczne działanie.