Suche spojówki. Jak leczyć?
Zespół suchego oka (tak to chyba powinniśmy nazywać) może być wynikiem każdej choroby związanej z niedoborem składowych filmu łzowego( wodnej, białkowej i tłuszczowej) oraz nieprawidłowościami powierzchni powiek (zaburzenia funkcjonowania gruczołów, zwanych gruczołami Meiboma) lub nabłonka.
Innymi słowy chodzi o to, że oczy nie produkują wystarczającej ilości łez albo ich skład jest nieodpowiedni. Łzy oprócz funkcji nawilżającej, ochronnej ( mają właściwości bakteriobójcze), pełnią również funkcję optyczną, wpływając na prawidłowe widzenie.
Objawy. Zazwyczaj są to odczucia drapania lub obecności ciała obcego w oku, świądu, pieczenia, światłowstręt, zaczerwienienie, ból, trudności w poruszaniu powiekami, zaburzenia ostrości widzenia.
Profilaktyka. Zespół suchego oka stał się w ostatnim czasie wręcz problemem cywilizacyjnym i jest jednym z najczęstszym powodem wizyt w gabinetach specjalistów. Zażywanie pewnych leków, praca przy monitorach komputerów, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach wszystkie te czynniki wpływają na ZSO. Musimy wiedzieć, że suche oko jest stanem przewlekłym i pozbycie się tego, z wyjątkiem łagodnych przypadków, nie jest możliwe. Powinniśmy starać się ograniczyć czynniki, które mają na to wpływ: róbmy przerwy podczas pracy przy monitorach komputerowych, ostrożniej obsługujmy się klimatyzacją. Podstawowym jednak działaniem jest stosowanie preparatów
nawilżających.